Listeners:
Top listeners:
Само Коло Само Коло
Само Труба Само Труба
Само Песма Само Песма
Само Цуне Само Цуне
Само Лепа Само Лепа
Само Мирослав Само Илић
Само Силвана Само Силвана
Само Toma Само Здравковић
Само Рокери с Мораву Само с Мораву
Само Гусле Само Гусле
Само Севдалинке Само Севдалинке
Само Македонска Само Македонска
Само Тозовац Само Тозовац
Само Жеље Само Жеље
Мара (Марија) Ђорђевић (рођена као Марија Мишовић) (Одобести, 31. јануар 1916 — Панчево, 22. јануар 2003) је била српска певачица изворне и народне музике.
Рођена је у 31. јануара 1916. године у Одобести, на истоку Румуније у печабалској породици. Родитељи су јој рођени Тетовчани, Александар Мишовић и Руша Џилевић. У јулу 1916. године, отац јој умире, након чега Марина мајка, са њом и њеним братом одлази у Тетово.
Марина породица води порекло са Метохије, из околине Ђаковице, крсна слава им је била Ваведење.
Мара је у Тетову провела детињство и младост, где је завршила за шнајдерку у занатлијској школи, иако јој је жеља била да заврши Учитељску школу у Скопљу коју није успела да упише, јер је пала на музичком испиту.
Удала се у Тетову, 20. маја 1934. године за Слободана Ђорђевића, учитеља и музичара, који је био родом из Јабучја код Лајковца. Са Слободаном је имала два сина Драгишу и Војкана.
Након завршетка Првог светског рата, Мара је певала македонско-тетовске песме. За њен таленат се у Тетову брзо прочуло, па је Мара често звана да пева у разним приликама. То је био почетак њене певачке каријере, која је првенствено била интерпретаторка македонско-тетовских песама, а селидбом у Приштину 1945. године, Мара је почела да пева и изворне српске песме са Косова и Метохије, што ју је прославило.
Музикалност је наследила од родитеља, оца који је такође певао и мајке која је научила много песама. Ипак, отац јој је преминуо када је још била мала, па је највише тетовских песама научила од тада познатог тетовског певача Нонета Грнчара.
У јануару 1941. године, Мара се јавила на конкурс Радио Београда, који је тада вршио припреме за отварање радио-станице. Мара је прошла конкурс и била изабрана као најбоља међу 85 кандидата. У првој емисији отварања Радија Скопље, 27. јануара 1941. године она је певала, а својим пријатним гласом и богатим репертоаром тада непознатих песама, оставила је позитиван утисак међу свима који су је слушали. По уверењу стручњака из Радио Београда, Мара је била најбољи интерпретатор јужносрбијанске песме која се чула преко радија.
Прву песму коју је отпевала преко Радио Скопља била је Благуњо дејче, а певала је и песме Од поле идат, бабо сејмени, Ај коња спреман, коњ Дорија и песму Ђорушице црна око. Све те песме је касније снимила за Радио Београд.
Иако је Марина каријера била у успону, због почетка бомбардовања Београда 1941. године престали су сви музички програми.