Listeners:
Top listeners:
Само Коло Само Коло
Само Труба Само Труба
Само Песма Само Песма
Само Цуне Само Цуне
Само Лепа Само Лепа
Само Мирослав Само Илић
Само Силвана Само Силвана
Само Toma Само Здравковић
Само Рокери с Мораву Само с Мораву
Само Гусле Само Гусле
Само Севдалинке Само Севдалинке
Само Македонска Само Македонска
Само Тозовац Само Тозовац
Само Жеље Само Жеље
Радио Коло је културни пројекат у циљу заштите културне баштине Србије. Као део светске културне баштине Коло, слава, и српске гусле су уврштене у UNESCO-ву листу нематеријалних културних добара.
Пројекат Радио Коло је било могуће остварити захваљујући добротворним прилозима исељеника целог света као и донацијама наших домаћих и страних спонзора.
Радио Коло обједињује архиву о изворној народној музици и извођачима, хармоникашима, трубачима, гусларима, и фрулашима, као и свим другим који су током векова задржали сећање на мелодије и инструменте који су широм света постали заштитни знак српског народа а који су популарисали многобројни савремени домаћи и страни извођачи.
Успостављање веза између сродних душа, блиских по музици и култури, је један од циљева овог пројекта којем и ви можете да се придружите симболичним учлањењем у Коло Клуб.
Најстарији трагови људског постојања, на тлу данашње Републике Србије, датирају из времена последњег глацијала, око 40.000. године пре н. е. Најзначајнији локалитети из овог периода су пећине код села Градац, испод Јерининог брда недалеко од Крагујевца и Рисовача на Венчацу код Аранђеловца. Крајем леденог доба, током холоцена, велике промене климе, али и флоре и фауне, довеле су до стварања људских заједница које ће створити једну од најкомплекснијих праисторијских култура, културу Лепенског Вира.
Србија је земља богатог екосистема и разноврсности врста – покрива само 1,9% целокупне европске територије, Србија је дом за 39% европске васкуларне флоре, 51% европске рибље фауне, 40% европске фауне гмизаваца и водоземаца, 74% европске фауне птица, и 67% фауне европских сисара. Обиље планина и река чини Србију идеалним окружењем за разне животиње, од којих су многе заштићене, укључујући вукове, рисове, медведе, лисице и јелене. Широм земље живи 17 врста змија, од којих је 8 отровних.
Планина Тара у западној Србији је један од последњих региона у Европи где медведи још увек могу да живе у апсолутној слободи. Србија је дом за око 380 врста птица. У Царској Бари на само неколико квадратних километара има преко 300 врста птица. Увачка клисура се сматра једним од последњих станишта белоглавог супа у Европи. У околини града Кикинде, у најсевернијем делу земље, забележено је око 145 угрожених дугоухих сова, што га чини највећим светским насељем ових врста. Земља је знатно богата и угроженим врстама слепих мишева и лептира.
У Србији постоји 380 заштићених подручја која обухватају 4.947 квадратних километара или 6,4% земље. У „Просторном плану Републике Србије” наведено је да би укупно заштићено подручје до 2021. године требало да буде повећано на 12 одсто.
Српска народна кола су назив за народне игре Срба, које су распрострањена у актуелној играчкој пракси Србије. Најстарије верзије (моравац и кукуњеш) забележене на територији централне Србије у другој половини 19. века. Коло је елемент нематеријалног културног наслеђа изразито присутан у различитим сферама живота у Србији данас. Изводе га ланчано повезани играчи уз музичку пратњу на приватним и јавним окупљањима, породичним и колективним прославама, уз учешће свих чланова заједнице, без обзира на етничку, религијску и генерацијску припадност.
Облици кола и типови кола код Срба у визуелном, спољном облику нису много разноврсни али зато постоји право богатство корака, мелодија, односно начина извођења и играња кола.
Облике народних плесова можемо поделити на више начина али су у кореологији прихваћане следеће поделе:
• Облици са неограниченим бројем плесача (отворено и затворено коло);
• Облици са ограниченим бројем плесача (соло плес, плесови у паровима, тројкама четворкама…);
• Сложени облици плесова – настали комбинацијом претходна два облика плеса.
Постоје облици, коло на колу, коло у колу, и други кореографски облици али се они данас ређе играју и виђају изван културно уметничких друштава.
Најчешће држање између играча у колу је за руке, а може бити испод руке, са испреплитаним рукама (леса), са рукама на раменима, загрљени и др.