КУД ”Абрашевић” Краљево

Background

Културно уметничко друштво “Абрашевић” из Краљева је основано далеке 1926. године као “Уметничка група Абрашевић”, а њен оснивач био је Драги Тешић, који је и сам био члан шабачког Абрашевића. Чланови прве управе друштва били су: Дара Марковић, Живко Бишчић, Велимир Петровић и Павле Пајић.

Новооснована “Уметничка група Абрашевић” имала је три секције: хор, драмску секцију и тамбурашки оркестар. Поред тога, група је имала и скромну библиотеку. Просторије у којима је група радила биле су у Синдикалном дому који се налазио у улици Цара Лазара 72. До краја Другог светског рата, у више наврата, група је прекидала са радом из различитих разлога, и то 1929, 1932, 1936, 1939, као и за време рата у периоду од 1941. до 1945. године.

После рата уметничка група два пута мења име у “Полет” и “Гоч”, а од 1947. године остаје данашњи назив Културно уметничко друштво “Абрашевић” Краљево.

Од 1947. године у свом саставу КУД “Абрашевић” у свом саставу има четири секције: ДРАМСКУ, ХОРСКУ, МУЗИЧКУ и ФОЛКЛОРНУ. Прве три секције су у периоду пре рата имале запажене успехе, док је фолклорна секција почела са радом 1946. Од тад, фолклорна секција заузима централно место у друштву и постаје синоним за “Абрашевић”.

Године 1949. драмска секција КУД-а “Абрашевић” прераста у Градско народно позориште, које након назива “Народно позориште 14. октобар” данас постоји под називом у “Краљевачко позориште”. Тако, драмска секција друштва престаје да ради све до 2009. године, када је поново основана дечија драмска секција.

У периоду после Другог светског рата седиште друштва било је на више локација: Хотел “Европа” (садашњи хотел “Турист”), Хотел “Национал” (угао улица Милоша Великог и Хајдук Вељкове), просторије старе Поште (угао улица Хајдук Вељкове и Цара Лазара), затим просторије старе школе Четврти краљевачки батаљон, која се налазила на месту где је сада Трг Јована Сарића испред зграде Скупштине града.

Године 1964. све секције друштва селе се у новоизграђени Дом друштвених организација. Крајем седамдесетих, тачније 1979. године, друштво се сели у просторије Добровољног ватрогасног друштва, где се и данас налази.

Крајем шездесетих година двадесетог века друштво постиже значајне резултате у уметничком стваралаштву и по први пут одлази на путовања ван граница тадашње СФР Југославије. Први велики фестивали на којима је “Абрашевић” учествовао били су у Пољској (Зелена Гора, 1964), Аустрији, Енглеској, Холандији и СР Немачкој. Истовремено, јачају и везе са нашим сународницима у дијаспори, који су имали своја културно уметничка друштва (Шрамберг у Немачкој, Гетеборг у Шведској).

Осамдесетих година “Абрашевић” се све више омасовљава и постаје још познатији у земљи и иностранству. На међународне турнеје и гостовања одлази се скоро сваке године. Поред фолклорне и музичке секције 1985. године основана је још једна нова секција модерног балета, која је у каснијем периоду забележила значајне резултате.

Иако су почетак деведесетих година обележила ратна дешавања на простору бивше Југославије, “Абрашевић” ни тада није престајао са својим радом. Године 1995. друштво својим заслугама и успесима постигнутим под руководством кореографа Славољуба Пановића постаје члан важне међународне асоцијација фолклорних ансамбала (CIOFF). Као члан ове асоцијације друштво учествује на међународним фестивалима у Бразилу (1996), Сједињеним Америчким Државама (1997) и Народној Републици Кини (2003). Године 1998. Већи број старијих чланова фолклорне секције враћа се у друштво и оснива се ансамбл ветерана који је имао веома успешне наступе на фестивалима ветерана “Споменар” у Житишту и Чачку. Ансамбл ветерана је многобројан и још увек ради веома успешно под руководством Наташе Арсенијевић.

Године 1998. први ансамбл и народни оркестар одлазе на још једну прекоокеанску турнеју у Аустралију. Одлазак на ову турнеју популаризује “Абрашевић” у Краљеву и околини, па у периоду који следи долази до омасовљавања чланства у свим секцијама. Оснива се и дечији народни оркестар под руководством Радета Кубуровића, који је постигао запажене резултате и из кога је већина данашњих чланова народног оркестра.

На међи векова “Абрашевић” је путовао и гостовао по целом свету, турнеја у Аустралију је поновљена 2007. године, а исте године одлази се и на Европску турнеју у Енглеску, Француску, Италију и Швајцарску. Дечији ансамбли су такође успешни и гостују на више фестивала у Шпанији, Румунији, Грчкој и Италији.

https://www.youtube.com/watch?v=-28AovFvI70
Rate it

КУД Абрашевић

0%